7 Ocak 2015 Çarşamba

EDİRNE

Bu aralar Türkiye'den yazmaya devam ediyorum, hayırlısı bakalım... :)

Efendim bir asker ziyareti sebebiyle gitmiş ve iyi ki gitmişiz dediğimiz yere geldi sıra, Edirne. İyi ki; hem "askeri iyi ki gördük" anlamında, hem "Edirne'yi iyi ki gördük" anlamında :))

İstanbul'dan sabah erkenden yola çıkarsanız 1 günlük güzel bir ziyaret ile Edirne'nin keyfini çıkartmanız mümkün. Biz ilk olarak Meriç'in kıyısında güzel bir kahvaltı yaparak başlamıştık Edirne'ye. Hava oldukça soğuktu malumunuz Trakya, yazın gitmiyorsanız sıkı giyinin... Meriç'in havasında taze besinler ile kahvaltı yapmak gerçekten güne zinde başlamanızı sağlıyor.

Ardından tabii Edirne'ye kadar gelip görmeden dönülmemesi gereken meşhur Selimiye... Mimar Sinan'ın ustalığını gösterdiği camii... İçine girmeden Mimar Sinan'a hayran kalıyorsunuz, ancak bir de içine girip kubbesini içeriden görünce gerçekten Sinan'ın becerisine inanamıyorsunuz. Bir efsaneye göre Sinan bu eseri Ayasofya ile övünen Hristiyan alemine karşı gücünü göstermek için yapmış. Selimiye'nin kubbesi göz önünde bulundurulunca çok da haksız sayılmaz aslında. Sonuçta bunlar hep efsane, gerçekten bu nedenle mi yapmış bilinmez ama hakikaten çok güzel yapmış... :))


Ardından meşhur Ali Paşa Çarşısına gitmenizi öneririz. Burası küçük bir kapalı çarşı havasında. Hediyelik olarak değişik şekillerde renk renk meyve sabunlarından alabilirsiniz. Ha bir de çarşının sonundaki (ya da başındaki - ne taraftan girdiğinize göre değişir :) ) Ezmecioğlu isimli dükkandan badem ezmesi ve Kavala Kurabiyesi almanızı öneririz.

Edirne deyince yemekten bahsetmemek imkansız elbette. Biz elimizde Mehmet Yaşin kitabı ile gittiğimiz Edirne'de, o nerede yiyin dediyse orada yedik. Tabii hepsini aynı güne sığdırmak midemiz açısında çok hoş olmadı ama hiç pişman değiliz ayrı... Öncelikle Ciğerci Kazım Ustaya gidip öğle yemeği olarak meşhur Edirne ciğeri yedik. Ciğer sevmeyenlere bile sevdirebilecek kadar lezzetliydi. Akşam yemeğini ise Park Köftecisinde tamamladık. Köfteler gerçekten enfesti... Giderseniz kesinlikle yiyin deriz.Velhasıl Edirne afiyetle gezin denilecek türden bir şehir. Bol bol gezebilir, bol bol yiyebilirsiniz.

2 yorum: